حضرت مهدی صاحب زمان می فرمایند: به شیعیان و منتظران من بگویید خداوند را به عمه ام حضرت زینب کبری قسم دهند تا خداوند ظهور مرا نزدیک تر فرماید." اللهم عجل لولیک الفرج بمولاتنا زینب کبری"- الهی آمین نور آل محمد صل الله علیه و آله - یا اباصالح ادرکنی
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

یا اباصالح ادرکنی

تقدیم به قلب نازنین حضرت ولی عصر مهدی صاحب زمان ارواحنا فداه.... آیا برای ظهور آماده ایم؟

نور آل محمد صل الله علیه و آله

نور آل محمد صل الله علیه و آله ؛ از القاب حضرت مهدی علیه السلام است.


در روایات آمده است که در آیه شریفه ی " والله متم نوره "1 یعنی به ولایت قائم علیه السلام و به ظهور آن حضرت ، و در آیه شریفه "واشرقت الارض بنور ربّها "2 مراد، روشن شدن زمین به نور آن حضرت است.


در یکی از زیارات جامعه نیز در اوصاف ان حضرت میخوانیم :" نور الانوار الذی تشرق به الارض عمّا قلیل "

روایت شده از جابر بن عبدالله انصاری که گفت : در مسجد کوفه داخل شدم ، در حالی که امیرالمومنین علیه السلام با انگشتان مبارک خود مینوشت و تبسم میفرمود. گفتم :" یا امیرالمومنی ! چه چیز شما را به خنده آورده است؟ " فرمود:" عجب دارم از ان که این آیه را میخواند ، ولی به حق، به آن معرفت ندارد" گفتم کدام آیه ؟فرمود : " اللَّهُ نُورُ السَّمَوَتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ کَمِشْکَوهٍ فِیهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِى زُجَاجَهٍ الزُّجَاجَهُ کَأَنَّهَا کَوْکَبٌ دُرِّىٌّ یُوقَدُ مِن شَجَرَهٍ مُّبَرَکَهٍ زَیْتُونَهٍ لَّا شَرْقِیَّهٍ وَلَا غَرْبِیَّهٍ یَکَادُ زَیْتُهَا یُضِى ءُ وَ لَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَى‏ نُورٍ یَهْدِى اللَّهُ لِنُورِهِ مَن یَشَآءُ وَ یَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَلَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِکُلِّ شَىْ‏ءٍ عَلِیمٌ "3"مَثَلُ نُورِهِ کَمِشْکَوهٍ "؛ "مِشْکَوهٍ " محمد صل الله است.


"فِیهَا مِصْبَاحٌ" منم مصباح .


"زُجَاجَهٍ الزُّجَاجَهُ" حسن و حسین علیه السلام هستند.


"یُوقَدُ مِن شَجَرَهٍ مُّبَرَکَهٍ" محمد بن علی علیه السلام است.


"لَّا شَرْقِیَّهٍ" موسی بن جعفرعلیه السلام است.


"وَلَا غَرْبِیَّهٍ" علی بن موسی الرضا  علیه السلام است .


" یَکَادُ زَیْتُهَا یُضِى ءُ " محمد بن علی علیه السلام است.


"لَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ " علی بن محمد علیه السلام است.


" نُّورٌ عَلَى‏ نُورٍ " حسن بن علی علیه السلام است و


" یَهْدِى اللَّهُ لِنُورِهِ مَن یَشَآءُ " قائم مهدی علیه السلام  است.در پاره ای از اخبار معراج امده است که نور ان حضرت ، در عالم اظلّه ، میان انوار ائمه علیه السلام مانند ستاره ای درخشان بود در بین سایر کواکب.معنی آیه شریفه :


خداوند، نور آسمان‏ها وزمین است. مثل نور او همچون چراغدانى است که در آن چراغى (پر فروغ) باشد. آن چراغ در میان شیشه ‏اى و آن شیشه همچون ستاره‏اى تابان و درخشان. این چراغ از روغن درخت پر برکت زیتون بر افروخته است، که نه شرقى است و نه غربى. (روغنش به قدرى صاف و شفّاف است) که بدون تماس آتش نزدیک است (شعله‏ ور شود و) روشنى دهد. نورى است بر فراز نور دیگر. هر کس را که خداوند بخواهد به نور خویش هدایت مى‏کند، و خداوند براى مردم مثلها مى‏زند و به هر چیزى آگاه است.

(آیه 35 سوره مبارکه نور)منبع : کتاب موعودنامه ( الفبای مهدویت )، مجتبی تونه ای، صفحات 742 و 743 

1) سوره صف، 8                                2 ) سوره زمر،69                                    3)سوره نور،35

[ 1394,06,11 ] [ 03:11 ] [ نگار ] [ نظرات (10) ]
پاتوق عمارها ، اخبار ، صالحون